Ocak
08

PEM & PMP Hakkında Sık Sorulan Sorular

PEM PMP Sınavına Hazırlık Proje Yönetimi Eğitim ve Danışmanlık

 
PMP Sınav soruları adaptive midir? Yani yaptıkça zorlaşır mı?    
Hayır, sorular adaptive değil, yani doğru yaptıkça zorlaşmıyor, yanlış yaptıkça kolaylaşmıyor.
 
PMP Sınavında iki bölümden kalsanız bile, sınavı geçebilir misiniz?
Hangi alanlardan kaldığınıza göre değişebilmektedir. Ağırlığı yüksek alanlardan (planlama ve kontrol gibi) kalınması durumunda geçmek mümkün değildir. Ancak düşük ağırlıklı alanlardan (başlatma ve kapanış gibi) kalındığında diğer alanlardaki puanınıza göre geçebilirsiniz.
 
PMP sınavına başvurmak için ön koşullar nelerdir?       
PMP sınavına girebilmek için, 35 saat proje yönetim eğitimi almak, 4 yıllık bir üniversiteden mezun olunması durumunda 3 senelik, olunmaması durumunda 5 senelik proje yönetimi tecrübesi gerekmektedir (4500 ya da 7500 saat)
 
PMP sınavına girmeden önce hangi eğitimleri almam gerekiyor?
PEM’den en az 35 saat Proje Yönetimi eğitimi alınması gerekmektedir.
 
PMP sertifikası almak için ön koşullar nelerdir?        
Eğitim (35 saatlik), Tecrübe (4500 veya 7500 saat) ve bunların değerlendirildiği eligability prosesini atlatmak gerekiyor. Sonrasında sınav parası ödenip, tarih ve sınav yeri kararlaştırılır.
 
PMP sınavından en az kaç puan almak gerekiyor?    
Bir puan sınırı PMI tarafından belirtilmemiş, ama daha önce yayınladıkları (2005 yılı) bilgilerde geçme sınırını soruların %62’si olarak belirtmişler. Bu oran son zamanlarda %70’e çıkış olabilir (internette çok sık okuduğum bir dedikodu)
 
PMP sınavını kazanamazsak kaç kez başvurma hakkımız var?
Bir sene içinde 3 defa girme şansınız var.
 
PMP Sınavını geçemezsek her seferinde başvuru ücreti ödemek şart mı? 
Evet sınava her girişte ücret ödemek zorundasınız, ilk sefer 555 USD 2. ve 3. için 375 $ ödemelisiniz.
 
PMP sınavını kazandıktan sonra kaç yılda bir yenileme gerekiyor?
Tekrar sınava girmek şart mı?    PMP® sertifikasının süresi 3 yıl sonra dolmaktadır. 3 yıl içinde 60 PDU (Professional Development Unit) toplanması durumunda sertifika yenilenir. Aksi taktirde sınava tekrar girmek gerekmektedir. Proje Yönetimi ile ilgili seminer, panel, kongre, kurs, workshop katılımcısı yada sunucusu olmak, makale yazmak, v.b. gibi aktiviteler ile PDU kazanılabilir. 
 
PMP sınavına başvuru nasıl yapılır?
PMI’ın web sitesinden (pmi.org) önce üye olup, sonrasında sınav başvurusunu yapmak gerekir.
 
PMP sınavı için aldığım tarihi erteleyebilir miyim?
30 takvim gunune kadar ucretsiz, son 2 gune kadar ucretli 70 USD, son 2 gun iptal olursa basvuru ucreti yanıyor. Ancak pmi tarafından sınava girememe koşullarınız (hastalık, kaza, aile....) gibi olursa sınav ucreti yanmaz, hatta bu durumlar dısindaki nedenler PMI’ya bildirilir ve anlatilirsa sinav hakki kaybedilmeyebilir.
 
PMP Sınavı İngilizce mi? Sınava Türkçe girme imkanımız var mı?
Sınavın Türkçe desteği bulunmaktadır. Fakat PMP sertifikası uluslararası geçerli bir sertifikadır ve yurtdışındaki kariyer imkanlarından istifade edebilmek için İngilizce yeterlilik faydalı olur.
 
PEM’den PMP sınavına girmek için gerekli 35 saatlik eğitimi alabilir miyiz?
PEM (Proje Eğitim Merkezi)  PMI’ın global provider olarak onayladığı bir eğitim kurumudur. Bu sayede 35 saatlik eğitimi verebilir.
 
Eğitimlerin sonunda sertifika veriliyor mu?     
Evet, her eğitimin sonunda yapılacak olan sınavda %70 başarı gösteren herkese P
EM sertifikası verilecektir.  %70 in altında kalanlara katılım belgesi verilmektedir.
 
Eğitim ücretini ne şekilde ödeyebilirim?       
Eğitim ücretleri ve ödemeler hakkında PEM’e telefon/e-posta ile ulaşabilirsiniz
 
Eğitim dokümanlarını siz mi veriyorsunuz? Hangi kaynaklardan yararlanılıyor?
Tüm dökümanlar PEM tarafından temin edilmektedir. Eğitim dökümanlarında PMI (Project Management Institute) ait PMBOK (Project Management Body of Knowledge) kitabı esas alınmıştır. Ancak Eğitimler Türkiyedeki ve Uluslararası Proje Yönetimi Örnekleri ile zenginleştirilmiştir.
 
PEM olarak verdiğiniz belgenin geçerliliği nedir?    
Proje Yöneticisi olarak kariyer yapmak isteyenlerin ya da işlerini Proje Yönetimi disiplini ile yapmak isteyenlerin bu alanda başarılı bir eğitim aldıklarının kanıtıdır. Çünkü her firma Proje Yöneticisi olarak PMP sertifikası şartı aramamaktadır.
Aynı zamanda PEM olarak verilen eğitim sertifikası PMP sınavı başvurusunda belirtilmesi gereken 35 saatlik eğitim gereksinimi için yeterlidir.
 
Eğitimleriniz uygulamalı mı?
Eğitimlerde gerçek hayatta uygulanmış proje örneklerinden içerikler alınarak katılımcıların uygulayabileceği düzeyde içeriklere aktarılmıştır.
 
Global REP’e üye misiniz?
Proje Eğitim Merkezi (PEM) PMI’ın 3812 ID’li Registerde Education Provider’ıdır.
 
Bir kaç projemde, aynı projenin fazlarının farklı zamanlarda yapılması durumları var, ( Wireless altyapı ve POS system&altyapı projelerinde mesela), bunları başvuru sırasında nasıl yazmam gerekiyor?
Başlangıç tarihini baz alın. Arada boş aylar olabilir, zaten sonuç olarak çalışma saatine bakılıyor. Ama proje çakışmalarından dolayı saat kaybetmek istemiyorsanız bir alternatif, bunları Faz 1 faz 2 vs olarak yazmak. Her bir fazın kendi başlangıç ve bitişi olacaktır.
 
Proje isimlerinin, bunların nasıl ifade edildiğinin bir önemi var mıdır?
 İsimler aynı olmasın. Farklılaştırın. Bunlar aynı projede farklı faalr ise faz 1 faz 2 vs diyebilirsiniz. 
İsimlerden öte zaten description kısmında detaylandırırsınız, sadece birebir aynı olmasın adları. 
 
Benim projelerimde genellikle planlama aşamaları uygulama aşamalarından daha kısa oluyor(infrastructure projeleri olduğu için düzgün planlama yapıp kısa sürede işi bitirmek gerekiyor), exceldeki paylaşım ise PMI ‘in istediği doğrultuda, bunları değiştirmeli miyim?
 Planlamanın uygulamadan kısa olması normal. Ama tersi de olabilir. Buna takılmayın. Gerekli olursa planlamanın önemini belirtirsiniz descriptionda.
 
Proje açıklamalarını ne doğrultuda yapmalıyım, exceldeki gibi herbir aşama ayrı ayrı anlatılmıyor sanırım (bir tane örnek proje girdim ve açıklama aşamasına kadar geldim ve orda bıraktım)
Amaç, ana deliverable’lar, sonuç mutlaka olsun.
 
Birbiriyle çakışan projeler ve bazılarının kabul edilememe durumuna karşılık fazla sayıda proje yazmam mı daha iyi olur yoksa, gerektiği kadar tecrübeyi tamamlamak yeterli midir? Eğer öyleyse proje seçimini ne doğrultda yapmalıyım?
 
Ne kadar çok o kadar iyi. Bazen kendi kafasından PMI projeleri saymayabiliryor veya belirli bir çarpanla çarpıp süreleri biçebiliyor. Dolayısıyla istenene daha fazla yazın.
 
 
PMBOK4 ve 5 farkı nedir?
Bilgi alanları ve süreçlerde değişiklikler yapılmıştır, ayrıntılı olarak PMBOK4’ten PMBOK5’e geçiş yazımızı okuyabilirsiniz.
 
Tamamen Türkçe sınav yapılıyor mu?
 Sınava, İngilizce girerek Türkçe destek opsiyonunu tercih
edebiliyorsunuz.
 
Deneyimleri belgelerken süreç nedir?
  PMI.org sayfasında, başvuru sırasında deneyimlerinizi ekliyorsunuz. 
 
Alınan ön koşul eğitiminin geçerlilik süresi var mıdır?
  Eğitimin geçerlilik süresi yoktur ancak PMI bilgi alanlarını güncellediği
için bilgilerinizi güncellemeniz sınav başarısı için önem kazanmaktadır.
 
Kurumumuzdan online eğitim alınabiliyor mu?
PMP, Proje Yönetimi ve İş Analizi eğitimlerini aldıktan sonra Blended Learning kapsamında hesabınıza online eğitim tanımlanıyor. Eğitimlerimizi 3 kere de online olarak tekrar etme hakkında sahip oluyorsunuz. Ayrıca 200 soruya yakın online test çözerek bilgilerinizi pekiştirme imkanına sahip oluyorsunuz.
 
Buradan alından eğitim sertifikasıyla herhangi bir ülkede sınava başvurulabilir mi?
Kurumumuzdan aldığınız sertifikayla,istediğiniz ülke ve şehirden sınava
girebiliyorsunuz.
 
Eğitim programlarımızda seviye farklılıkları sorun yaratıyor mu?
  Eğitim global bir içerikte olmakla beraber,ortak müfredattan anlatılıyor.Katılımcıların bireysel durumları dinlenerek,doğru paket eğitimlerine yönlendiriliyorlar.
 
PMP Başvurumda 12 Adımlık Süreci Geçtim. Çevrim İçi Denetim (Audit) Sürecinde "Your PMP Application Has Been Received" maili aldım. Ne yapmam gerekiyor?
Başvuru sürecinde herhangi bir sorun olmadığı anlamına geliyor. Kısa süre içinde ilk değerlendirme süreci sonucunu bildirerek ödeme yapmanız gerektiğini belirten bir mail alacaksınız.

Çevrim İçi Denetim Sürecinin Ardından PMIdan "Please Continue with the PMP Application Process" başlıklı mail aldım ne yapmalıyım?
Şu anda PMI sizin başvurunuz için ilk değerlendirmesini tamamlamış, bir yıl içinde istediğiniz zaman ücreti ödeyip sınava katılım sürecine devam edebilirsiniz. Audit (ayrıntılı denetim) siz ücreti ödedikten sonra olabilecek bir süreç. 
Özetle şu anda yapmanız gereken ücreti ödemek. Ödedikten sonra mailde de belirtildiği gibi prometrik sınav merkezinde yer alabilmek için size bir ID gelecek. Eğer audit için seçilirseniz bu süreci tamamlayıp ancak ondan sonra bu ID’yi alabileceksiniz. Size eğitim esnasında verilmiş olan sınav başvuru kılavuzumuzda bunların hepsi ayrıntılı olarak yazılı, ilgili bölümleri okursanız faydalı olacaktır.
Size gönderilen epostada “Login and Make Payement” linki var. Bu linki tıklayıp daha önce PMI sitesine üye olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanız gerekiyor. Site daha sonra ödeme için sizi yönlendirecek. Uygun seçenekleri işaretleyip ödeme sürecini sonlandırabilirsiniz.
 
 

 

 

 
Sosyal Medyada Paylaş


Yorumlar
Yorum Yap
*Metin :